Aparaty stałe

Aparaty stałe ceramiczne: aparaty to najwyższej jakości aparaty estetyczne , dzięki specjalnej technologii kleju do mocowania aparatu nie ulegają przebarwieniu z kawy czy papierosów. Aparat praktycznie niewidoczny na zębach , nadający się do leczenia każdej wady zgryzu. Zalecany zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Koszt wykonania planu leczenia to 200 zł a załozenie aparatu ceramicznego na jeden łuk to 2500 – 3000 zł ( można wykonać górny aparat ceramiczny a dolny metalowy ).

Aparaty stałe metalowe: to najpopularniejsza na świecie metoda prostowania zębów. Polega na naklejeniu metalowych elementów do zębów i systematycznej wymianie łuków , czyli specjalnych drucików, które dopasowując się do naklejonych wcześniej elementów ustawiają odpowiednio zęby tworząc piękny uśmiech. Zalecane zarówno dla dzieci i dorosłych. Do tego aparatu można zastosować srebrne lub kolorowe ligatury . Koszt wykonania planu leczenia to 200z ł i założenie aparatu to 1700 zł.

Zalecenia po założeniu stałego aparatu:

Bezpośrednio po założeniu aparatu można jeść i pić, jednak zaleca się spożywanie miękkich pokarmów takich jak zupy i jogurty.

Zwykle po kilku godzinach może pojawić się ból zębów, samoistny lub przy gryzieniu. Może nawet zajść potrzeba zażycia środka przeciwbólowego. Ból ten utrzymuje się około dwa dni czasem dłużej.

Mogą pojawić się otarcia na błonie śluzowej warg i policzków, należy wtedy stosować na aparat wosk ochronny, aż do wygojenia.

W trakcie noszenia aparatu stałego nie zaleca się jedzenia twardych pokarmów, takich jak suchary, orzechy, owoce z pestkami, a także klejących.

W przypadku odklejenia się zamka lub pierścienia, zgubienia gumowej ligatury lub wysunięcia się drucika należy pilnie ustalić termin awaryjnej wizyty.

Należy ściśle przestrzegać zasad higieny i stosować wyznaczone na wizycie rodzaje szczotek. Na wizyty kontrolne należy zgłaszać się z umytymi wcześniej zębami, lub przybyć parę minut wcześniej i umyć je bezpośrednio przed wizytą. W razie potrzeby w naszym gabinecie mamy dla Państwa dostępne szczoteczki jednorazowe i szeroki wybór past i płynów do pielęgnacji jamy ustnej.

Należy zgłaszać się do lekarza dentysty celem kontroli obecności próchnicy i kamienia nazębnego. Aparat nie przeszkadza w leczeniu zębów, czasem istnieje konieczność wyjęcia łuku na czas wizyty lub w ostateczności odklejenie jednego z elementów.

Zalecenia po zdjęciu stałego aparatu:

Bezpośrednio po zdjęciu należy przez dwie godziny nic nie jeść ani pić ze względu na wykonaną fluoryzację.

Przez pierwsze dni należy trzymać „białą dietę” to znaczy nie wolno jeść produktów barwiących np. curry, jagody, porzeczki, kolorowe cukierki, lizaki, buraki, czerwone wino.

Należy stosować pasty i płyny regenerujące szkliwo.

Nie wolno wybielać zębów przez minimum dwa miesiące.

Należy bezwzględnie podporządkować się zasadom fazy retencji i stosować wybrany aparat retencyjny według zaleceń lekarza ortodonty.