1. Proszę nosić aparaty 20-22 godzin na dobę.
2. Proszę dokładnie umyć ręce mydłem przed zakładaniem i wyjmowaniem aparatu.
3. Nakładki zakładaj pojedynczo. Ale noś jednocześnie dwie.
4. Przepłucz nakładki przed włożeniem do jamy ustnej.
5. Upewnij się, że zakładasz odpowiednią nakładkę.
6. Każda nakładka jest oznakowana, symbol U znaczy górna i L dolna oraz każdy posiada numer zgodny z opakowaniem.
7. Użytkuj nakładki kolejno zgodnie z numerami.
8. Nakładki można dociskać tylko palcami , od przednich do tylnych zębów z równomiernym naciskiem. Nie wolno dociskać nakładek zębami przeciwstawnymi , może to uszkodzić aparat.
9. W razie silnego bólu lub znacznego dyskomfortu, po założeniu nowej nakładki skonsultuj się z lekarzem.
10. Nakładki ściągaj opuszkami palców , unikaj używania do tego paznokci , może to uszkodzić nakładki.
11. Po założeniu kolejnej nakładki, nakładka może odskakiwać od zębów, ponieważ wywierany będzie duży nacisk na zęba, po dwóch godzinach użytkowania problem powinien zniknąć. W razie dalszych problemów skonsultuj się z lekarzem.
12. Po zdjęciu nakładki należy ja przepłukać wodą i niezwłocznie schować do specjalnego pudelka celem uniknięcia uszkodzenia nakładki.
13. Ostrożnie ściągaj nakładki żeby nie uszkodzić zaczepów na zębach.
14. Nie wolno zgniatać, rozciągać i wyginać nakładek.
15. Nie wolno samodzielnie korygować, obcinać, wygładzać nakładek.
16. Każdorazowe uszkodzenie mechaniczne lub zgubienie nakładki generuje koszt 100 euro.
17. Myj nakładki za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów i małej ilości żelowej pasty. Z zewnątrz nakładki można umyć gdy jeszcze są na zębach, a wewnątrz po ściągnięciu, delikatnie zęby ich nie uszkodzić. Zęby proszę myć pastą jak zwykle.
18. Po każdym myciu nakładki wypłucz dokładnie wodą.
19. Nie wolno używać do mycia nakładek produktów służących do mycia protez, ponieważ mogą one uszkodzić nakładki.
20. Nakładki należy ściągać do każdego jedzenia i picia.
21. W nakładkach można pic tylko chłodną wodę mineralną.
22. Przed każdym założeniem nakładki należy umyć i nitkować zęby i umyć nakładki, jeśli nie ma takiej możliwości, należy przynajmniej przepłukać nakładki i zęby ciepłą wodą lub płynem do płukania jamy ustnej.
23. Zgłaszaj się na kontrole w wyznaczonym terminie.
24. Pamiętaj o przechowywaniu nakładek w specjalnych pojemnikach, chroń nakładki przed niepowołanymi osobami, dziećmi i zwierzętami domowymi.
Zalecenia po założeniu stałego aparatu:
Bezpośrednio po założeniu aparatu można jeść i pić, jednak zaleca się spożywanie miękkich pokarmów takich jak zupy i jogurty.
Zwykle po kilku godzinach może pojawić się ból zębów, samoistny lub przy gryzieniu. Może nawet zajść potrzeba zażycia środka przeciwbólowego. Ból ten utrzymuje się około dwa dni czasem dłużej.
Mogą pojawić się otarcia na błonie śluzowej warg i policzków, należy wtedy stosować na aparat wosk ochronny, aż do wygojenia.
W trakcie noszenia aparatu stałego nie zaleca się jedzenia twardych pokarmów, takich jak suchary, orzechy, owoce z pestkami, a także klejących.
W przypadku odklejenia się zamka lub pierścienia, zgubienia gumowej ligatury lub wysunięcia się drucika należy pilnie ustalić termin awaryjnej wizyty.
Należy ściśle przestrzegać zasad higieny i stosować wyznaczone na wizycie rodzaje szczotek. Na wizyty kontrolne należy zgłaszać się z umytymi wcześniej zębami, lub przybyć parę minut wcześniej i umyć je bezpośrednio przed wizytą. W razie potrzeby w naszym gabinecie mamy dla Państwa dostępne szczoteczki jednorazowe i szeroki wybór past i płynów do pielęgnacji jamy ustnej.
Należy zgłaszać się do lekarza dentysty celem kontroli obecności próchnicy i kamienia nazębnego. Aparat nie przeszkadza w leczeniu zębów, czasem istnieje konieczność wyjęcia łuku na czas wizyty lub w ostateczności odklejenie jednego z elementów.
Zalecenia po wydaniu wyjmowanego aparatu :
Aparat należy zakładać na umyte zęby.
W aparacie nie można jeść ani pić nic innego poza wodą.
Aparat ruchomy należy myć zaraz po zdjęciu, szczoteczką i szarym mydłem – nie należy myć aparatu pastą do zębów.
Można też zakupić specjalne wanienki oraz tabletki i środki do czyszczenia aparatów.
Aparat umieszczamy w pojemniku ochronnym po każdym wyjęciu z jamy ustnej.
Aparat ruchomy może być rozkręcany jedynie przez osobę dorosłą.
Rozkręcanie aparatu należy wykonywać wg zaleceń lekarza.
Aparat ruchomy powinien być noszony minimum 10 godzin na dobę.
O odległości wizyt kontrolnych decyduje lekarz prowadzący leczenie.
Zwykle są one ustalane co 4-6 tygodni.
Aparat należy chronić przed uszkodzeniem, a także przed zwierzętami domowymi.
Na wizyty kontrolne należy zgłaszać się z założonym aparatem na zęby.
Zalecenia po zdjęciu stałego aparatu lub zaczepów Invisalign:
Bezpośrednio po zdjęciu należy przez dwie godziny nic nie jeść ani pić ze względu na wykonaną fluoryzację.
Przez pierwsze dni należy trzymać „białą dietę” to znaczy nie wolno jeść produktów barwiących np. curry, jagody, porzeczki, kolorowe cukierki, lizaki, buraki, czerwone wino.
Należy stosować pasty i płyny regenerujące szkliwo.
Nie wolno wybielać zębów przez minimum dwa miesiące.
Należy bezwzględnie podporządkować się zasadom fazy retencji i stosować wybrany aparat retencyjny według zaleceń lekarza ortodonty.
Zalecenia dotyczące retainera wyjmowanego:
Retainer należy nosić co noc przez pierwszy rok od otrzymania, następnie w zależności od zaleceń lekarza, co dugą noc lub dwie noce w tygodniu. Retainer należy użytkować tak długo, jak długo pragnie się zachować efekty leczenia ortodontycznego, nienoszony retainer spowoduje ponowne stłoczenie zębów lub nawrót wady zgryzu.
Należy zgłaszać się na kontrole ortodontyczne wraz z retainerem co pół roku lub jeśli lekarz zaleci w innym terminie. W przypadku uszkodzenia i zgubienia aparatu retencyjnego należy bezzwłocznie powiadomić o tym lekarza prowadzącego i zgłosić się na wizytę celem wykonania nowego retainera.
Aparat należy delikatnie zakładać na zęby i dociskać opuszkami palców, tak aby nie uszkodzić retainera, nie wolno go dociskać przeciwstawnymi zębami (dogryzać).
Do zdejmowania aparatu należy używać tylko opuszków palców, delikatnie, podważając końcowe części aparatu przy ostatnich zębach szczęki i żuchwy, tj. przy szóstkach i siódemkach.
Nie wolno do zdejmowania aparatów retencyjnych, używać paznokci ani żadnych przyrządów, może to spowodować uszkodzenie aparatu.
Aparat retencyjny nie podlega gwarancji z powodu mechanicznego uszkodzenia, nieprawidłowego zakładania i ściągania aparatu i przetarć spowodowanych zgrzytaniem lub zaciskaniem zębów przez pacjenta, a także gdy nie utrzyma efektu ortodontycznego, gdy pacjent nie zaleci się do wskazań lekarza dotyczących usunięcia zębów mądrości. Nie podlega również gwarancji przebarwienie aparatu retencyjnego. Aparat należy wymienić w przypadku zmiany kształtu zęba tj. nowego wypełnienia, korony, utraty zęba, a także zakamienienia aparatu.
Ze względów higienicznych zaleca się wymianę retainerów około raz w roku.
Aparat retencyjny należy myć natychmiast po każdym użyciu za pomocą letniej wody, szczoteczki do zębów i szarego mydła lub specjalistycznej pasty do mycia protez.
Zabrania się używania do mycia aparatu retencyjnego pasty do zębów, gorącej wody i innych środków niewymienionych powyżej.
Aparat poza jamą ustną należy przechowywać w pudełku do tego przeznaczonym, pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Nie wolno zostawiać retainera na słońcu, kaloryferze, nie suszyć suszarką.
W retainerze nie wolno spożywać żadnych pokarmów, żuć gumy i pić napojów poza wodą mineralną. Retainer należy zakładać na umyte zęby.
Retainer należy chronić przed zwierzętami domowymi i osobami niepowołanymi.
Zalecenia dotyczące retainera stałego ( przyklejanego drucika):
Retainer stały jest zakładany na okres około dwóch lat, lub dłużej jeśli zaleci lekarz.
Zwykle zakładany jest od wewnętrznej powierzchni zębów, od trójki do trójki.
W miejscu retainera należy dbać o czystość ze szczególną uwagą.
W tej okolicy nie wolno nitkować zębów, ponieważ może to uszkodzić lub odkleić retainer.
Należy dokładnie oczyszczać zęby i dziąsła w tej okolicy za pomocą szczotki i pasty, a także używać wyciorków między-zębowych o numerze 0 lub 1.
Należy regularnie raz na pół roku zgłaszać się celem kontroli kamienia nazębnego i w razie konieczności jego pilnego usunięcia.
Zaniedbania higieniczne mogą doprowadzić do odklejania się retainera.
W przypadku odklejenia się, należy zgłosić się do ortodonty w trybie pilnym.